Ян Налепка (Репкин)

Народився 20 вересня 1912 року в селі Сміжані (Східна Словаччина). Словак. У 1931 році закінчив вчительську семінарію. Працював вчителем в сільській школі.

Ян Налепка (Репкин)
Ян Налепка (Репкин)
Герой Радянського Союзу,
Національний Герой ЧРСР
(нині Словакія)

У 1934 році покликаний в чехословацьку армію, в 1936 році закінчив офіцерську школу, отримавши звання підпоручика; служба в армії проходила з перервами. У березні 1939 року мобілізований в словацьку армію. У 1941 році фашистський маріонетковий уряд Словаччини направив військову частину, в якій служив Я. Налепка, на радянсько-німецький фронт.

Начальник штабу 101-го словацького полку капітан Я. Налепка створив в полку підпільний антифашистський патріотичний гурт і на початку 1942 року встановив зв’язок з радянськими партизанами.  15 травня 1943 року він з групою офіцерів і солдатів полку перейшов на сторону радянських партизан. У партизанському з’єднанні А.Н. Сабурова був призначений командиром

Посвідчення особи Яна Налепки
Посвідчення особи Яна Налепки

партизанського загону, сформованого з колишніх словацьких військовослужбовців.

Влітку і осінню 1943 роки загін під командуванням Яна Налепки неодноразово відрізнявся в боях з німецько-фашистськими загарбниками. У 1943 році, напередодні 26-ої річниці Великої Жовтневої соціалістичної революції, Я. Налепка був прийнятий кандидатом в члени ВКП(б).

Міце першого поховання Яна Налепки в міському парку Овруча. 

Беручи участь зі своїм загоном, у взаємодії з військами 1-го Українського фронту і іншими партизанськими загонами в Київській наступальній операції, мужній син словацького народу Ян Налепка загинув в бою 16 листопада 1943 року за звільнення міста Овруч Житомирської області України.  Спочатку був похований в місті Овруч Житомирської області (Україна) в міському парку, потім його останки були перепоховані на батьківщині, в Словаччині.

Картина Ян налепка серед партизанів