МИЛОНЕГ ПЕТРО, зодчий князя Рюрика

Петро Мілонег, архітектор в епоху Стародавньої Русі, засновник Гродненської школи архітектури. Один з чотирьох архітекторів домонгольського періоду, чиї імена збереглися в письмових джерелах, порівнювався в Іпатьевському літопису з біблейським архітектором Веселіїлом. Мабуть, спочатку працював в Києві, потім в Луцьку і Турове (1170-і), потім в Гродно (після 1180). Надалі, був особистим архітектором київського князя Рюрика Ростиславовича, значно вплинув на київську школу архітектури. Очевидно, будував церкву св. Василя в Овручі і церкві Апостолів в Білгороді (1197), можливо, Пятніцкую церква в Чернігові.

Київського літописця дивував улюбленець князя Рюрика Ростиславовича архітектор Петро Мілонег, може бути смольнянин за походженням, що будував в кінці XII в. у Києві і Чернігові, виконуючи волю свого пана, що мав пристрасть до будівництва, — „любовь неситну про зданьіх”.

Петро Мілонег, архітектор в епоху Стародавньої Русі
Петро Мілонег, архітектор в епоху Стародавньої Русі

В кінці XII в. князь Рюрик Ростиславович будує в своєму Овручі храм Василя його архітектором був, прославлений майстер Петро Мілонег. Ця будівля не вражає своїми масштабами: церква Василя — порівняно невеликий храм, але в його композицію введені симетрично поставлені по кутах могутні багатогранні сходові башти, як би що відроджують прийом Софії Київською з її урочистими „вежами “. У зовнішній обробці будівлі майстер вільно поєднує київські, смоленські і гродненські прийоми, створюючи строгий і одночасно багатий убір храму. Цей пам’ятник не дає повного уявлення про свою первинну зовнішність: він — плід точної, але не скрізь документальної реставрації по матеріалах розкопок його руїн.

На рубежі XII—XIII сторіч в Чернігові був створений храм П’ятниці, що правдоподібно пов’язується з ім’ям князя Рюрика Ростиславовича і його архітектора Петра Мілонега. Коли дослідник відновив первинну зовнішність цього невпізнанно спотвореного пізнішими перебудовами будівлі, було важко повірити, що воно відноситься до рубежу XIII, а не XV сторіччя — так далеко і сміливо його архітектор просунув вперед нову архітектурну тему.

У 1200 р., коли архітектор князя Рюрика Петро Мілонег укріпив кам’яною стіною обрив, що розмивався Дніпром, під Видубицьким монастирем, то „множество вірних киян і населніци їх болшєє потщаніє і любов до архістратига господню іметі починають не тільки і ради порятунку свого, але і новаго ради чюдеси … утверждающе бо непостижьно нозе свої на удобренемь ті зданьі і очима сі люб’язне смотрящи, отвсюду веселість душі прівлачаще і мняться яко аєра достігше …”.3 В цьому уривку з витіюватого і багатослівного панегірика невтомному будівельникові князеві Рюрику передано реальне відношення київських простих людей, городян до природи і пейзажу: вони стали тепер частіше відвідувати монастир зовсім не ради молитви („спасения свого”), але для того, щоб постояти на дивовижній новій „набережной”, оскільки їм доставляло радість дивитися з її висоти і їм здавалося, що вони парять в повітрі („яко аєра достігше”). Ми бачимо, що в цьому є те саме відчуття природи і тяга до її широкого простору, осяжного з висоти, які з геніальною силою виражені в «Слові».