Історія села Усове

УСОВЕ — село, центр сільської Ради, розташоване за 60 км на південний захід від районного центру, за 23 км від залізничної станції Мощаниця, на автошляху Ігнатпіль — Усове. Дворів — 70. Населення — 261 чоловік. Сільраді підпорядковані села Кованка, Нова Рудня, Переброди, Червонка.
Село засноване наприкінці XIX ст. На початку XX ст. лісопромисловці збудували тут паркетний завод. До нього від станції Білокоровичі проклали залізничну вітку (ус), від якої й пі¬шла назва села.
Радянську владу встановлено в січні 1918 року.
Під час Великої Вітчизняної війни 139 чоловік билися на фронтах і в партизанських загонах проти німецько-фашистських загарбників. За виявлений героїзм 128 чоловік нагороджено орденами й медалями. 96 загинуло смертю хоробрих. За тимчасової гітлерівської окупації в районі села діяв партизанський загін, який очо¬лив голова сільради В. М. Ананкін. Він одночасно був секретарем Словечанського підпільного райкому партії. До складу загону входили також його дружина Г. О. Вигівська та сини Микола й Анатолій. Таких партизанських сімей у селі багато. За допомогу народним месникам та участь у партизанському русі карателі повністю спалили село. 126 удівців було розстріляно й повішено, 53 спалено живцем.