За віки це диво архітектурного мистецтва зазнало долі усіх православних храмів. Церква грабувалася й руйнувалася і татарами, і турками, і литовським князем Гедеміном. На початку XX століття овруцьку святиню реставрував відомий архітектор О. Щусєв. Після завершення робіт він запросив сюди заслуженого діяча мистецтв Росії митця К.С. Петрова-Водкіна.
В одному із листів до дружини художник пише: “Прогулюємось, бесідуючи про таємниче візантійське мистецтво, адже кожен поглинутий своїми особистими переживаннями і тими образами, які він повинен передати у своїх творах у овруцькій церкві…”.
У церкві святого Василія К. Петров-Водкін береться за розробку загальноетичних проблем. Майстер не випадково виконує розпис на неканонічні сюжети. У підкупольному просторі південної башти церкви він розташував дві сцени: “Каїн убиває свого брата Авеля” та “Жертвоприношення Авеля”. Розміщення в точно відтвореному ансамблі церкви розписів на неканонічні теми, перш за все, пояснюється тим, що вони є своєрідною алегорією подій загибелі князя Олега в рові Овруцької фортеці після розгрому війська дружиною його брата Ярополка.
У сцені вбивства Каїном свого брата Авеля митець показує історичну трагедію. Над епізодами, що зображають знівечення найтісніших, кровних людських зв’язків, царювало всевидяче, химеричне ока зображене на фоні веселки. З допомогою апокаліптичної символіки “всевидячого ока” розкриваються теми відповідальності. Вбивство людини відбувається перед лицем вселенського морально-етичного нагляду. Потенційно цей образ передбачає майбутнє покарання. Працюючи над цією програмою, художник засвоює типове для середньовічного монументального живопису зображення загальнозначимих явищ, переданих через дії героїв.
К. Петров-Водкін у Овруцькій церкві виконував розпис північної башти на рівні хорів. Майстер не був дуже обмежений наслідуванням тим завданням, що стояли перед художниками які розписували церкви XII століття, оскільки на баштах руських соборів звичайно розміщувалися неканонічні сюжети, стиль їх виконання був досить вільним. Отож, розпис виконано в традиціях древнього фрескового мистецтва.
Композиції “Вбивство Каїном Авеля та “Жертвоприношення Авеля” розміщені навпроти сходів, які ведуть на хори. У змістовному відношенні композиція “Жертвоприношення Авеля” має підпорядкований характер. Художник, який звик працювати в станковому живописі, опинився в незвичній ситуації, коли простір мав куполоподібний характер, і композиції повинні були існувати в різних просторових площинах. Але К. Петров-Водкін створює загальний живописний простір для двох композицій. Схеми пагорбів, зображеного ним аскетичного пейзажу природно перетікають з однієї частини фактично єдиного розпису в іншу. Ритм фігур підкреслює композиційну єдність твору. Фігури однакового розміру. Вони відокремлюються від землі і ніби розходяться в повітрі, відірвавшись від пейзажного фону, зведеного до зеленого позему та яскраво-синього неба.
Об’єкти зображення у фресках знайшли свій простір, який відрізнявся криволінійною структурою. Більше того, написані теплою золотистою охрою. Незважаючи на слабке світло-тіньове моделювання, вони відірвані від фону, виконаного холодними кольорами, і живуть у сферичному реальному просторі башти. Середньовічне мистецтво з його зворотною перспективою послужило для К. Петрова-Водкіна імпульсом у розробці просторових взаємовідносин основних кольорів. Художник писав: “Особливо задоволений я моїм Авелем, який лежить на зеленій плямі, що гармонійно поєднується з темним пейзажем і небом. Демократичне питання вирішено дуже вдало, фарби чисті, в сяючій гамі”. Але на відміну від середньовічного живопису для просторової характеристики в його творах використовуються особливості кожного кольору.
Розписи Овруцької церкви, виконані К. Петровим-Водкіним, носили переломний характер у його творчості. Вони до 1958 року залишалися невідомими для дослідників, бо до цього часу церква була монастирською. Крім того, доступ до них був утруднений через чисто технічні причини: хори північної частини храму не були наслані з часу побудови його, і башта, в якій знаходяться розписи, була перетворена на підсобне господарство. З часом сам факт існування в Овручі розписів був забутий, і лише в ході роботи над архівним фондом художника було виявлено згадки про ці твори. Композиції “Вбивство Каїном Авеля” та “Жертвоприношення Авеля” збереглися і донині.
Хоча ще до овруцьких розписів К. Петров-Водкін виконував роботи на релігійні теми, проте ранні твори його практично не мали з давньоруським мистецтвом нічого спільного, крім тематики.
Отож можна вважати, що саме робота в Овручі відіграла в подальшому вирішальну роль у зверненні художника до давньоруської художньої спадщини.
учениця 11-В класу Овруцької гімназії, член наукового товариства “Еліта”.
«Зоря», 10 листопада 2006 р